Hoppa till innehållet

Politik

Utrikesministern: ”Joakim Medin har inte sökt kontakt”

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Bild: Jonas Ekströmer/TT

Dagens ETC

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) slår ifrån sig kritiken från Joakim Medin inför rättegången som ska inledas på torsdagen.

”Jag ställer mig frågande till kritiken”, skriver hon till Dagens ETC.

Kommentera

På torsdagen står Joakim Medin inför rätta i sin frånvaro för de terrorbrott han anklagas för i Turkiet. I åtalet hänvisar åklagaren till Joakim Medins journalistiska arbete, bland annat för Dagens ETC och med boken ”Kobane – den kurdiska revolutionen och kampen mot IS”.

Turkiet har skickat en begäran till det svenska justitiedepartementet om att Joakim ska medverka i rättegången på distans från en svensk rättssal – något Medin själv önskar eftersom han annars fruktar att bli internationellt efterlyst. Ännu dagen före rättegången ger regeringen inget besked om hur man ställer sig till Turkiets begäran.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.