Hoppa till innehållet

Ekonomi

Ungas kritik mot höjda bolånetaket: Blir bara mer skuldsatta

Bild: Clara Högberg

Dagens ETC

Från och med idag höjs bolånetaket, en reform som enligt regeringen ska sänka tröskeln till bostadsmarknaden. Men de unga som Dagens ETC pratat med är skeptiska.

– Man borde investera i fler hyresrätter istället, säger 22-åriga Nona.

Kommentera

På onsdagen börjar regeringens nya bolåneregler att gälla. Bland annat höjs bolånetaket från 85 procent till 90 procent. 

En förändring som innebär att handpenningen, eller kontantinsatsen, i alla fall i teorin inte längre behöver vara lika stor. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.