Ava Rudberg är förbundsordförande för Ung Vänster sedan 2021 och ser skeptiskt på Vänsterpartiets linje att kräva regeringsmakt.
Bild: PressDagens ETC
Vänsterpartiet förbereder sig för att sitta i regering med Socialdemokraterna. Bland annat genom att ordna regeringsskola med Wallenberg bland gästerna. Ungdomsförbundets ordförande Ava Rudberg är tveksam till om det verkligen är rätt väg.
– Jag vill inte att vi regerar på Tidöpolitik i Socialdemokraternas namn, säger hon till Dagens ETC.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
Gör som över 30 000 andra: Läs Sveriges snabbast växande dagstidning
✔️Full tillgång till allt på etc.se. ✔️Ingen bindningstid. ✔️ Digital tidning varje dag
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Anklagar Byggnads ledning för hyckleri: ”Stod på förövarens sida då”
V: Terrorklassa den israeliska bosättarrörelsen
Hur får vi slut på skjutningarna?
Demirok växte upp vid planen där 17-åringen sköts: ”Livet hände här”
M-källor om avhoppen till SD: ”En vinst för oss”