PODD
Tyckpressen: Håller försvaret på att förstöra Vättern?
ETC Play
En kamouflagegrön strid har blossat upp mellan Försvarsmakten och ortsbor runt om i Sverige. Är försvarets utbyggnad på väg att förstöra miljön och släppa upp giftiga kemikalier i sjöar som Vättern? Eller är Sverige onödigt byråkratiskt och låter miljöaktivister hindra försvaret från att genomföra viktiga övningar?
Foto
Detta och mer pratar Annie Croona och Henrik Jalalian om i vekcans Tyckpressen! Gäst är Christer Hagman, juridiskt ombud för Aktion Rädda Vättern.
Lyssna nedan, på ETC Play eller i din poddapp. Glöm inte att prenumerera!
Foto
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Intern strid i Vänsterpartiet – tunga föreningar vill backa i regeringsfrågan
Polisen grep dem i gryningen – utvisas efter 22 år i Sverige
V och MP: Hämta hem utvisade ungdomar
Barnlösa ska kunna få dubbelt så många IVF-försök
Pridekaos i Bollebygd efter SD:s förslag att ta in Dumpen