Hoppa till innehållet

Sexköp

TV4-profilen i rätten – hävdar att sexköp var journalistiskt uppdrag

Den åtalade mannen har jobbat på TV4 i många år, men är för tillfället avstängd från sitt jobb

Den åtalade mannen har jobbat på TV4 i många år, men är för tillfället avstängd från sitt jobb

Bild: Fredrik Sandberg/TT

Dagens ETC

Han är skyldig till sexköp, hävdar åklagaren. Själv säger TV4-profilen att det handlade om ett journalistiskt uppdrag.

När rättegången började i dag stod han fast vid den versionen.

Kommentera

En man anställd på TV4 misstänks ha köpt sex av en prostituerad. Det avslöjade Aftonbladet i våras. Då pågick fortfarande utredningen mot mannen, som sedan dess nekat. Hans förklaring är att han träffade den prostituerade kvinnan för att kolla upp ett tips. Något sexköp genomfördes aldrig, utan de träffades för att prata. Även hans arbetsgivare har sagt att mötet mellan mannen och kvinnan gjordes inom ramen för hans arbete. 

Enligt Aftonbladet säger dock kvinnan att hon aldrig har träffat någon journalist. I hennes telefonbok är han däremot inlagd under namnet ”knullade länge”. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.