Hoppa till innehållet

Inrikes

Tusentals Kirunabor berörs när LKAB utökar gruvzon

Bild: Fredrik Sandberg/TT

Dagens ETC

LKAB utökar gruvarbetet i Kiruna ytterligare. Omkring 6 000 Kirunabor berörs när gruvzonen växer.

–Ser inget slut på fyndigheten, säger bolagets vd och koncernchef Jan Moström i ett pressmeddelande.

Kommentera

Gruvzonen i Kiruna blir större än tidigare beräknat. Det innebär att ytterligare cirka 2 700 bostäder och omkring 6 000 människor kommer påverkas av den fortsatta gruvbrytningen, meddelar LKAB under torsdagen. 

– Vi har ett stort jobb framför oss. En betydande fördel är att vi kan så mycket mer nu än när omvandlingen av Kiruna startade 2004, säger Stefan Hämäläinen, direktör för samhällsutveckling på LKAB i ett pressmeddelande. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.