Hoppa till innehållet

Socialdemokraterna

Payam Moula: ”Det är SD som låter som vänstern alltid har låtit”

Till innehåll

Dagens ETC

Sverige behöver mer social ingenjörskonst. Populism är inget dåligt. Och det bästa efter valet vore en S-regering som budgetförhandlar med V och MP, men gör upp om migrationen med M och KD.

Dagens ETC har träffat S-ideologen Payam Moula som är aktuell med boken ”Det goda”.

– S behöver förstå att den liberala eran är över. Det finns inget folkligt stöd för det vi har gjort de senaste decennierna.

Kommentera

Egentligen skulle boken heta ”Eudaimonia”, ett grekiskt ord för mänskligt blomstrande, men “Det goda” var både lättare att uttala och mer sökordsoptimerat. 

Payam Moula är i grunden filosof med en licentiatexamen från Kungliga Tekniska Högskolan, men jobbmöjligheterna på regeringskansliet var snäppet bättre och 2016 blev han politisk sakkunnig för Socialdemokraterna. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.