Hoppa till innehållet

Politik

Tunga C-profiler i nya angrepp mot V: ”De kommer inte sitta i regering”

Martin Ådahl och Rickard Nordin är två av flera tunga centerpartister som kritiserar Vänsterpartiets utrikespolitik.

Martin Ådahl och Rickard Nordin är två av flera tunga centerpartister som kritiserar Vänsterpartiets utrikespolitik.

Bild: Jessica Gow/TT

Dagens ETC

Medan Vänsterpartiet förbereder sig inför regeringsförhandlingar i höst svarar tilltänkta samarbetspartnern Centerpartiet med att stänga dörren rakt i ansiktet.

Att partierna står långt ifrån varandra i synen på ekonomi är välkänt, men nu handlar det om det skakiga världsläget.

– Partier som ska ingå i en regering måste klara av den typen av frågor. Det är ganska uppenbart att Vänsterpartiet inte gör det, säger Martin Ådahl (C), ekonomisk-politisk talesperson, till Dagens ETC.

Kommentera

Vänsterpartiets aktivistiska rötter sitter djupt i partiets DNA och det är ett stort problem när det handlar om utrikes- och säkerhetspolitiken. Det menar Emelie Rossheim, förbundsordförande i Centerpartiets ungdomsförbund, CUF. 

– Det är en stor nackdel. I utrikespolitiken ska man vara väldigt försiktig med att hålla på med symboliska uttalanden och liknande bara för att skapa effekt, säger hon. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.