Elisabet Rundqvist var något av en extramamma till 25-åriga Bashir, som kommit hit från Afghanistan 2018 och jobbade som svetsare.
Bild: PrivatDagens ETC
Elisabet Rundqvist var något av en extramamma till 25-åriga Bashir, som kommit hit från Afghanistan 2018 och jobbade som svetsare.
Den 11 december 2023 var han en av de fem som störtade 30 meter mot marken i en bygghiss i Sundbyberg och omkom.
I dag inleds rättegången i Solna tingsrätt, där två hissmontörer och en vd åtalas som ansvariga för dödsolyckan.
– Allt måste upp på bordet. Hur kunde det här monteringsslarvet som ledde till deras död få passera, frågar sig Elisabet Rundqvist.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Olle om midsommar: ”Man känner sig otroligt ensam”
Supportrarnas man i riksdagen: ”De hotar svensk fotboll i grunden”
Bah Kuhnke: ”Hytte med nävarna och tittade på mig”
Svantesson (M) duckar frågor om Wallenbergs inflytande
SD vill förbjuda slöjor – men nunnan Karin får behålla den på