
”Vi håller koll på varandra, säkerställer att alla vet var man är nånstans, men inte mer än så”, säger Malin Ragnegård, ordförande för Kommunalarbetareförbundet.
Bild: Max V KarlssonDagens ETC
Säkerhet är en av frågorna det pratas mycket om under årets Almedalsvecka, inte minst efter det brutala knivmordet på Ing-Marie Wieselgren för två år sedan. Polisnärvaron är hög och kameraövervakningen utbredd.
Dagens ETC frågade runt i Visby om hur deltagarna ser på tryggheten.

Text

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Fler barn ska slippa träffa våldsamma föräldrar

Ebbas dotter dog av skador från födseln: ”Det handlar om övergrepp”

Få åtalas för misstag i vården

Anna-Karin Hatt om vinster i skolan: ”Vi försvarar valfriheten”

Skoljätten kritiseras för att låta barn gå hungriga – köper Porsche till bolaget
