Urikesminister Tobias Billström (M), Aron Emilsson (SD), Joar Forssell (L) och Magnus Berntsson (KD) under fredagens särskilda debatt i riksdagen.
Bild: Jonas Ekströmer/TT (montage)Dagens ETC
Utrikesminister Tobias Billström (M) tonar ner sitt tidigare uttalande att Israels bombningar av Gaza är ”proportionerliga”. Samtidigt går de tre övriga Tidö-partierna längre än M och öppnar för vapenexport till Israel, att erkännandet av Palestina ska dras in och att ambassaden ska flyttas till Jerusalem.
– Det är uppenbart att SD, L och KD är överens om vissa frågor där Moderaterna har en annan uppfattning, säger Aron Emilsson (SD), utrikespolitisk talesperson, till Dagens ETC.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Detta kanske också intresserar dig
Showan Shattak (V): ”Rojavakommittéerna är demokratiska hjältar”
Hindren som gör europeiska kärnvapen osannolika
Svantesson vill ha utredning om euro – på grund av Trump
Internt uppror på myndighet efter slöjförbud: ”Agerade i panik”
Talmannen flyger för miljonbelopp: Det hade folket gjort med pengarna