German Bender har följt Teslastrejken från dag ett. Nu släpper han boken Frontalkrock om mötet mellan två giganter, svenska fackföreningar och Elon Musk.
Bild: Lexi OpreanDagens ETC
Elon Musk gör en nazist-liknande hälsning på ett Trumpmöte och Teslaförsäljningen rasar i världen. Men än så länge har det inte påverkat den strejk som pågår mot biljätten i Sverige. Nu går strejken in på sitt tredje år och ingen vet hur det ska sluta.
– Inget går att förutse i den här konflikten, säger German Bender som nu släpper boken Frontalkrock.
Text
Foto
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Foto
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
S ringer AI-samtal till väljare: ”Kan slå mot trovärdigheten”
Mats Svegfors gör slut med M: Jag är beroende av invandrares insatser
Gängkriminell fejkade flirt på Snapchat – ville rekrytera funktionsnedsatt elev
Sjöstedt inför Medin-rättegången: ”Regeringen är för tyst”
Han blir V:s nya bostadspolitiker