Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

”Sverige blir bättre  med ett starkare  ­civilsamhälle”

Martin Ärnlöv.
Martin Ärnlöv. Bild: Foto: Sanna Arbman Hansing

ETC Göteborg

Martin Ärnlöv lämnade ett chefsjobb på ett multinationellt företag för att engagera sig i icke-vinstdrivande organisationer. Snart tar han över som generalsekreterare på Röda korset och han har svårt att se hur han någonsin skulle kunna gå tillbaka till näringslivet.

Om två månader ska Martin Ärnlöv packa ner tavlorna och resten av sina personliga tillhörigheter i sitt ljusa hörnrum på Bräcke diakoni, och byta det mot nya arbetslokaler på Södermalm i Stockholm. Omställningen blir stor när han lämnar den -lokala uppstickaren för att axla ansvaret för den svenska grenen av världens främsta katastrof-organisation.

– Röda korset är en väldigt speciell organisation eftersom den har så hög trovärdighet och stark internationell förankring. De har en unik blandning av tusentals volontärer och människor som satsar pengar för att organisationen ska göra något bra av dem. För mig är det ett oerhört förtroende att få jobba i en sådan organisation, säger Martin Ärnlöv.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Göteborg!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln