Hoppa till innehållet

Ekonomi

Svenska krypto­investerare smiter skatt

Bild: Shuttestock, TT (montage)

Dagens ETC

Bara runt fem procent av de som gör kryptoaffärer i Sverige har redovisat sina vinster. Resten duckar skatten, och nu har Skatteverkets senaste kontroll lett till beslut om höjda skatter med 210 miljoner kronor. Det totala skattefelet bedöms ligga på miljardbelopp.

Kommentera

Hundratusentals svenskar handlar med kryptovalutor som Bitcoin, Dogecoin, Ripple och Ether. Och nästan inga redovisar det när det är dags att deklarera.

Den senaste kontrollen gäller för 2024. Då redovisade 9 000 personer handel med digitala valutor. Skatteverket uppskattar att det bara är en spottstyver, runt fem procent av det totala antalet som gjort affärer med krypto. Och kontrollen, med 110 separata utredningar, ledde till beslut om höjda skatter med 210 miljoner kronor.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.