Ideologiska motiv uppges ligga bakom de AI-genererade tjejerna som sprider högerextremism på Tiktok.
Bild: ShutterstockDagens ETC
Heta tjejer som framför högerextrema åsikter till sina tusentals följare på Tiktok och får stor spridning – men som inte finns på riktigt. P4 Uppland har identifierat flera AI-genererade profiler på plattformen som verkar styras av samma aktör.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
C, MP och V: ”Litar inte på att L kommer stoppa utvisningarna”
Regeringen vill ha hårdare krav för att bli svensk: ”Ingen kravlös gemenskap”
S svänger om tonårsutvisningar: ”Det här är fel”
Åkesson: SD ger en halv miljon kronor till Dumpen
Hon såg misstänkte mördaren växa upp: ”Jag visste att han skulle döda”