Hoppa till innehållet

Dawit Isaak

Utrikesministern om Dawit Isaak: ”Det finns ett nytt momentum”

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) håller en pressbriefing om utrikesdepartementets konsulära arbete tillsammmans med departementsrådet Svante Liljegren, chef för UD:s enhet för konsulära och civilrättsliga ärenden.

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) håller en pressbriefing om utrikesdepartementets konsulära arbete tillsammmans med departementsrådet Svante Liljegren, chef för UD:s enhet för konsulära och civilrättsliga ärenden.

Dagens ETC

I veckan besökte utrikesminister Maria Malmer Stenergard i Eritrea. Det är det första officiella statsbesöket i landet på 32 år.

— Vi har fortfarande inte några konkreta livsbevis från Dawit Isak, säger utrikesministern.

Hon bedömer dock att det nu finns ett momentum för att fria den fängslade journalisten.

– Det var ett bra besök, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) under en pressträff på fredagen.

Utrikesministern var i veckan på det första officiella statsbesöket i Eritrea sedan Sverige erkände landet 1991.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser