Gaza
”Stämmer inte att pengar tas från andra patienter”
– Jag tycker inte att regeringen gör en noggrann bedömning av möjligheten att ta emot patienter från Gaza. Istället intar man ett bakåtlutat läge, Janí Stjernström, vice ordförande i Vårdförbundet.
Bild: Ulf Huett, Caisa Rasmussen/TT, Fredrik Sandberg/ TT, Pexels (montage)Dagens ETC
Sverige säger inte nej till att erbjuda vård till patienter från Gaza. Men det är för för svårt att evakuera sjuka och skadade därifrån, anser sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD). Något som Vårdförbundet inte köper.
Samtidigt underkänner man argumentet att resurser skulle tas från svenska patienter.
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
M efter SD:s röstningskupp: ”Otroligt tragiskt”
Knappt en procent av världens befolkning lever i ett land med god pressfrihet
Därför ska talibanerna ta emot brottsutvisade från Sverige
Är valborg ett borgerligt påhitt?
Talmannen efter kaosvoteringen: ”Aldrig varit med om något liknande”