
Kollegor och andra palestinier sörjer journalisterna som dödades av Israel i nattens attack.
Bild: Jehad Alshrafi/AP/TTDagens ETC
Sex journalister har dödats i en israelisk attack under söndagskvällen, däribland fem anställda på mediebolaget Al Jazeera. Attacken fördöms av företrädare för Reportrar utan gränser, Svenska journalistförbundet och Utgivarna.
– Tyvärr ser vi ett tydligt mönster i det här, där Israel först anklagar journalister för att vara terrorister och sedan dödar dem, säger Erik Larsson, ordförande för Reportrar utan gränser.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Andreas Gustavsson får Momma-priset: ”Haft stöd av så många”

Uppgifter: Skyddsvakt vid FRA misstänks för vapen- och knarkbrott

Tusentals namnunderskrifter för att rädda Sveriges äldsta gaybar

Vänsterpartiet ger en miljard till UNRWA i skuggbudget

Här kör ambulanspersonal med skottsäkra västar
