Hoppa till innehållet

ETC Uppsala

Seniorgäster får plats på Fyrishov

Restaurang Karl Johan dömdes ut som serveringslokal. Från och med måndag nästa vecka kan pensionärer istället inta sin lunch på Fyrishov. Kommunen har tecknat ett avtal med restaurangen, som kommer att reservera ett av rummen två timmar om dagen.
Restaurang Karl Johan dömdes ut som serveringslokal. Från och med måndag nästa vecka kan pensionärer istället inta sin lunch på Fyrishov. Kommunen har tecknat ett avtal med restaurangen, som kommer att reservera ett av rummen två timmar om dagen. Bild: Bild: Malin Beeck

ETC Uppsala

När seniorrestaurangen Karl Johan dömdes ut som serveringslokal förlorade äldre i Uppsala en viktig träffpunkt. Men nu kan frågan vara löst – åtminstone tillfälligt. Restaurangen på Fyrishov kommer att ta emot matgästerna i stället.

Torsten Tornberg, medlem i SPF City och matgäst på Karl Johan, är relativt nöjd med beslutet. Han har ätit lunch på restaurang Karl Johan i tio års tid och ser det som en viktig del av sin vardag. 

BRA JOURNALISTIK ÄR INTE GRATIS

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Uppsala!
Om du redan är det loggar du in här .

Gör som över 30 000 andra: Läs Sveriges snabbast växande dagstidning

Från
0 kr för en månad
Beställ här

✔️Full tillgång till allt på etc.se. ✔️Ingen bindningstid. ✔️ Digital tidning varje dag

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln