Hoppa till innehållet

Sverigedemokraterna

SD vill ta bort bilder på barn och unga i slöja

Jörgen Fogelklou (SD) på Jimmie Åkesson bröllop.

Jörgen Fogelklou (SD) på Jimmie Åkesson bröllop.

Bild: Johan Nilsson/TT

Dagens ETC

Ingen Prideflagga, bort med bilder på barn och unga i slöja och stoppa religösa symboler från kommunfullmäktige. I alla fall om de inte är kristna. Det föreslår Sverigedemokraterna i Göteborg.

Kommentera

Foton och bilder på barn och unga kvinnor i slöja ska omedelbart tas bort från Göteborgs stads medie- och kommunikationskanaler. I alla fall om Sverigedemokraterna i Göteborg får bestämma, skriver Göteborgs Posten.

– Vi tycker inte att Göteborg ska upprätthålla hedersnormer med sin reklam. Bilder på hemsidor till exempel, eller material där Göteborgs kommun är avsändare, vi tycker inte att det ska finnas där, säger Jörgen Fogelklou, gruppledare för Sverigedemokraterna i Göteborg.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.