Almedalen
SD vill bli främsta skolpartiet: ”Ägandet oväsentligt”

Mattias Bäckström Johansson (SD).
Bild: Gustav GelinDagens ETC
Efter att ha vunnit debatten om invandringen och brottsligheten står nu skolfrågan i fokus för Sverigedemokraterna. ”Vi tänker äga debatten om skolan”, säger partiledaren Jimmie Åkesson i sitt inledningstal i Almedalen. Men frågan om vinster och ägande är oväsentlig. Det stora problemet är istället migrationspolitiken.
– Den förda massinvandringspolitiken påverkar skolgången, skolresultaten och den ordning som finns i skolan, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson till Dagens ETC.

Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 28 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Trots löftet – Delgado Varas och Riazat har inte lämnat Vänsterpartiet i riksdagen

Bilderna avslöjar Stegruds relation med högerextremisten: ”Ett säkerhetsproblem”

SVT om Israel i Eurovision: ”Vill inte gå händelserna i förväg”

SD:s besked – inga åtgärder mot Stegrud

Teslas anställda får ta hand om sopberg på 153 ton
