SD-toppen Jessica Stegrud fotad tillsammans med Nick Alinia på Jimmie Åkessons bröllop.
Bild: Johan Nilsson/TTDagens ETC
Den högerextrema aktivisten Nick Alinia var i juli speciell gäst hos SD-politikern Jessica Stegrud i riksdagen. Mötet är ett av flera tecken på att de två haft en nära relation i över ett år.
– Du kan dra åt helvete din jävla luffare, säger Nick Alinia när Dagens ETC ställer frågor om mötet och hans relation till SD-toppen.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Moderaterna vill satsa på friluftsliv – men drar ned anslagen till naturvård
De rasar mot Kristerssons öppning om kärnvapen: ”Oerhört farligt”
Regeringens besked: Fängelse för 13-åringar
TV4-profilen i rätten – hävdar att sexköp var journalistiskt uppdrag
Fiasko för fritidskortet i fattiga kommunen