
Mattias Karlsson (SD) kommenterar vitbok del två på plats i Almedalen.
Bild: Max V KarlssonDagens ETC
Efter presentationen av vitbok del två, som visar på omfattande SD-kopplingar till nazistgrupper, tar Mattias Karlsson (SD) ett par frågor i Almedalen.
Han menar att vitboken bara skildrar partiets mörkaste delar och inte ger en fullständig bild. Men det finns ingen ursäkt för innehållet.
– Det är ett faktum att mitt parti grundades på ett väldigt, väldigt dåligt sätt av människor med förkastliga åsikter, till viss del, säger han.

Text

Text

Foto
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren
Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text

Text

Foto
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

Trafikverket tvingas göra om upphandling – med hemliga krav

Han har anmält Israels krigsbrott i Gaza

Åklagare i Sverige utreder krigsbrott i Gaza

Hon hyllades för sin integration – nu vill influencern inte lära sina barn svenska

Efter nakenbildskandalen – Tobias Thyberg tillbaka på UD
