Hoppa till innehållet

Sverigedemokraterna

SD-nämndemän dömde i migrationsmål – en utreds för jäv

Bild: Shutterstock, TT, Press (montage)

Dagens ETC

Tre nämndemän från SD röstade mot juristdomaren i ett asylärende. Nu utreds en av dem för jäv i Göteborgs förvaltningsrätt, rapporterar SR. Advokat Emilie Hillert hoppas att det leder till att asylsökanden, afghanske Hanif Jafari, får stanna.

– Vi riskerar hans liv genom att låta tre sverigedemokratiska nämndemän besluta att han ska utvisas, trots att den juridiskt utbildade rådmannen säger att han är flykting.

Rådmannen bedömer att han har asylskäl. Men tre sverigedemokratiska nämndemän röstade för avslag och Hanif Jafari kan utvisas till Afghanistan, där han riskerar att förföljas och dödas, skriver Dagens Arenda

En av nämndemännen är Halmstads-SD:aren Ludvig Andersson, som har spridit både rasistiskt och invandringskritiskt innehåll på plattformen X. Nu ska förvaltningsrätten utreda om han kan sitta kvar som nämndeman, rapporterar SR. Det är den andra utredningen i sitt slag efter att sverigedemokraten Gunilla Gomér petades i mars. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser