Ungefär tio procent av alla äldre än 75 känner sig ensamma. Deltagarna på matkursen för herrar tipsar om att våga söka sig till gemenskap. "Ta dig i kragen och kom iväg", säger Sigge Ståhl.
Bild: Johan CarlbergDagens ETC
På matlagningskursen för herrar lär sig äldre män att bryta ny mark i köket – och får en dos gemenskap på köpet. Runt om i landet finns en uppsjö liknande mötesplatser och kurser för att stävja ensamheten bland äldre.
– Det är väldigt roligt att träffa gubbarna här och snacka och vi samarbetar bra, säger Björn Moberg, 82, en av deltagarna.
Text
Foto
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Foto
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Synskadade Eva inkluderas inte när regeringen halverar priset
V-toppen: Turkiets talman lovade lyfta Joakim Medins fall
Partierna lovar mer än någonsin – så vet du om kan lita dem
Beatriz, 29: ”Sverige blir mindre intressant för dem som vill bidra”
Bryan, 42: ”Migrationsverket skulle behöva folk med högre IQ”