Hoppa till innehållet

Skatteverket

Så enkelt är det att kapa ministrarnas adresser

Hem & Hyra testade kapa Gunnar Strömmers och Johan Forssells respektive fritidshus, för att syna omfattningen av luckorna i Skatteverkets system.

Hem & Hyra testade kapa Gunnar Strömmers och Johan Forssells respektive fritidshus, för att syna omfattningen av luckorna i Skatteverkets system.

Bild: Fredrik Sandberg/TT

Dagens ETC

Det är fritt fram att anmäla en särskild postadress på Skatteverket, vilket Hem & Hyra avslöjat. Det har lett till ett stugområde blivit nav för sådana skenskrivningar. För att undersöka hur svagt systemet är, har tidningen testat att skriva sig på M-ministrarna Gunnar Strömmer och Johan Forssells fritidshus.

Kommentera

Till skillnad från folkbokföring på annan adress än den egna, är det inte brottsligt att anmäla särskild postadress hos någon annan – eller öppna någon annans olåsta brevlåda.

Luckan i Skatteverkets system har orsakat problem för boende på de drabbade adresserna. I stugområdet Vidja, söder om Stockholm, hade hundratals personer registrerat sin postadress eller folkbokfört sig på åtta adresser, avslöjade Hem & Hyra tidigare i år. En boende vittnade om hur hon överöstes med främlingars myndighetsbrev.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.