Hoppa till innehållet

Socialdemokraterna

S vallöfte: Stoppa gängkriminella agenter i fotbollsvärlden

Hammarby sålde i september Sebastian Tounekti till Celtic för 70 miljoner kronor.

Hammarby sålde i september Sebastian Tounekti till Celtic för 70 miljoner kronor.

Bild: TT, Dagens ETC (montage)

Dagens ETC

Offentligt agentregister och lagkrav på redovisning av agentarvoden. Det är några av punkterna i Socialdemokraternas förslag till nya regler om fotbollsagenter.

– Regeringens svar har varit väldigt tillbakalutad och passiv, säger initiativtagaren Lars Isacsson (S).

Kommentera

Fotbollens agentmarknad har på sistone blivit en stridsfråga för svenska klubbar och politiker. I 20 av 32 elitklubbar har medlemmar lämnat in motioner som kräver mer transparens kring vart pengarna går när en spelare lämnar sin svenska förening.

Också riksdagsledamoten Lars Isacsson (S), ledamot i justitieutskottet, har engagerat sig i frågan. I februari ställde han en skriftlig fråga om huruvida regeringen planerar att vidta särskilda åtgärder. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.