Hoppa till innehållet

ETC Göteborg

S utesluts ur rödgröna samarbetet

Ann-Sofie Hermansson (S).
Ann-Sofie Hermansson (S). Bild: Bild: Press

Dagens ETC

Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Feministiskt initiativ har tröttnat på att vänta på besked från Socialdemokraterna. Nu bildar de i stället ett eget politiskt block.

Det röd-grön-rosa samarbetet har knakat i fogarna länge, men nu står det klart att blocket splittras. Anledningen är att Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Feministiskt initiativ tycker att intresset varit för svalt från Socialdemokraternas håll.

Partierna har haft återkommande samtal varje vecka sedan valet. En skiljelinje har varit att Miljöparitet, Vänsterpartiet och Feministiskt initiativ vill lägga fram ett röd-grön-rosa budgetförslag medan Socialdemokraterna vill gå fram med en budget som är förankrad med något eller några av allianspartierna.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln