Annika Strandhäll, riksdagsledamot och ordförande i S-kvinnor, säger att det behövs mer mod och en tydligare politik för förändring för att inte förlora mot populisterna.
Bild: Zanna NordqvistDagens ETC
Mer förändring. Vanliga människor. Kanske till och med kortare arbetstid. Det är vad några vänsterröster inom Socialdemokraterna tycker att rörelsen måste ta med sig från Trumps valseger i USA, så att inte populisterna vinner valen även i Sverige.
– Den viktigaste läxan är att människor inte är mer komplicerade än att vi röstar efter våra behov istället för att rösta på ”the good guy”, säger Lisa Nåbo, ordförande i SSU.
Text
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Här rycker ensamma ambulanssköterskor ut på larm: ”Man riskerar människoliv”
Elev kastade banan på talmannen
Terroriserade politiker och tjänstemän – döms
S-topp rasar mot M:s antivego-kampanj: ”Rena lögner”
Brand i gruva – 72 inrymda