Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson och Centerpartiets partiledare Muharrem Demirok. Foto: Anders Wiklund/TT
Bild: Anders Wiklund/TTDagens ETC
Samla laget. Den uppmaningen riktar vänsterledaren Nooshi Dadgostar otåligt till S-ledaren Magdalena Andersson.
Men inom Socialdemokraterna håller man fortfarande dörrarna öppna åt alla håll – även för att regera med Moderaterna. Och i Centerpartiet är motståndet mot att ansluta till ett S-lett samarbete ännu levande.
– Socialdemokraterna slår sig för bröstet för att de minsann varit mest restriktiva i migrationspolitiken, det är inte ett parti jag tycker att Centerpartiet bör samarbeta med, säger Caroline von Seth, ordförande för Centerpartiets ungdomsförbund.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Detta kanske också intresserar dig
My i Rönninge begravs – familjen: ”Var full av liv”
S-kritik mot regeringens råd för kvinnofrid: ”Besviken”
Kristersson om Tidösprickan: Ingen dramatik
SD om S-beslut om migrationen: ”Jättebra att de röstar med oss”
Amerikanska ambassadörens inlägg från Sverige raderade: ”Djupt oroad”