Hoppa till innehållet

Kristdemokraternas riksting

S-ledamotens krav efter Buschs transutspel: Sluta gulla med KD

Kristdemokraternas  partiledare Ebba Busch under partiets riksting i Linköping som inleddes på fredagen.

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch under partiets riksting i Linköping som inleddes på fredagen.

Bild: Anders Wiklund/TT

Dagens ETC

Riv upp könstillhörighetslagen. Det kravet upprepade KD-ledaren Ebba Busch på Kristdemokraternas riksting. S-ledamoten Daniel Vencu Velasquez Castro rasar mot uttalandet och anser att det måste sätta stopp för alla tankar i S om samarbete med KD.

– Om Ebba Busch tänker ägna sig åt att hoppa på transpersoner, då tycker jag att det här gullandet med KD ska sluta, säger han.

Kommentera

Processen var lång och utdragen, men förra våren klubbades den till sist: Könstillhörighetslagen som gör det enklare för transpersoner att byta juridiskt kön. Detta efter en infekterad debatt in i det sista – inte minst inom Moderaternas riksdagsgrupp.

Kristdemokraterna var motståndare till lagen. Och när KD-ledaren Ebba Busch på fredagen höll tal på partiets riksting upprepade hon kravet om att riva upp den.


– Könstillhörighetslagens normlöshet är fel. Och vi ska göra vad vi kan för att backa bandet, sa Ebba Busch.

S-ledamotens vrede

Daniel Vencu Velasquez Castro, socialdemokratisk riksdagsledamot, anser att uttalandet visar hur långt ifrån varandra S och KD står varandra.

– Vi ska inte alliera oss med personer och partier som uppenbarligen inte står upp för alla människors lika värde, säger han.

Daniel Vencu Velasquez Castro (S).

När Ebba Busch nyligen berömde Socialdemokraterna i en intervju med Svenska Dagbladet, tolkades det som en öppning för framtida samarbete. S-ledaren Magdalena Andersson besvarade komplimangerna med att säga att Busch var ”klok som inte drar upp för många röda linjer”.

Men Daniel Vencu Velasquez Castro anser alltså att Ebba Busch stridsvilja mot könstillhörighetslagen borde diskvalificera KD från samarbete med S.

– Det hade varit jättebra med en överenskommelse om energipolitiken. Men om Ebba Busch tänker ägna sig åt att hoppa på transpersoner och använda mänskliga rättigheter som slagträn i debatten, då tycker jag att det här gullandet med KD bara ska sluta på en gång, säger Daniel Vencu Velasquez Castro.

Busch: Kvinnor har kämpat

I talet använder Ebba Busch kampen för jämställdhet mellan könen som argument mot könstillhörighetslagen.

– Vi har rört oss bort från en helt berättigad kamp där kvinnan kämpat för att bli tagen på allvar, få en plats vid beslutsfattarnas bord och få lika lön för samma arbete, till att nu genom lag försöka utplåna de biologiska skillnaderna mellan kvinnor och män, sa Ebba Busch.

Daniel Vencu Velasquez Castro misstror den argumentationen.

– Det är bara ett svepskäl för henne för att ge sig in i gyttjebrottning med Sverigedemokraterna om vem som kan dreva mest mot hqbtqi-personer. I hennes fall handlar det om att få medieutrymme, hålla sitt parti relevanta i den svenska debatten och se till att de håller sig kvar i riksdagen.

När det gäller samarbete mellan S och KD stängde Ebba Busch den dörren under sitt tal.

 – Vi är garanten för att Sverige ska ha en högerregering, sa KD-ledaren.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.