Hoppa till innehållet

EU-valet

Rödgröna ser ut att tappa två mandat i parlamentet

Bild: Jonas Ekströmer / TT

Dagens ETC

En marginell uppgång för Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Miljöpartiet lyckats vända sin negativa kurva, men tappar ändå hälften av sina mandat i EU. Och Feministiskt intiativ får bara 0,8 procent och åker ur Europaparlament. Enligt SVT:s vallokalsundersökning.

Vänsterpartiet ökar ytterst marginellt och får 6,4 procent i SVT:s vallokalsundersökning. De stannar därmed av allt att döma på ett mandat. Om partiets egna rankning håller sig betyder det att Malin Björk blir den enda vänsterpartisten i Bryssel efter valet.

Socialdemokraterna får 25,1 procent, en ökning med knappt en procent, vilket gör att de stannar på sina fem mandat i EP.
För Feministiskt intiativ blev dock valet en katastrof. Partiet hamnar på 0,8 procent och de rosa och parlamentariken Soraya Post åker därmed ur Europaparlamentet.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln