Hoppa till innehållet

HBTQ

NMR aktion mot RFSL – spärrade av lokal med kedjor

Polisen rubricerar händelsen som hatbrott.

Polisen rubricerar händelsen som hatbrott.

Bild: Privat.

Dagens ETC

RFSL:s lokala styrelse i Sjuhärad möttes under söndagen av kedjor och avspärrningsband med nazistiska NMR:s logotyp på. På dörren till deras lokal satt en affisch med budskap om att skydda kärnfamiljen från HBTQI-personer.

– Det är inte första gången NMR riktar in sig mot oss, säger styrelseledamoten Daniel Karlsson.

Kommentera

Det var under söndagseftermiddagen som Daniel Karlsson, tillsammans med fler ur föreningsstyrelsen, kom till RFSL:s lokaler i Sjuhärad, där de möttes av NMR:s hatpropaganda. 

– Vi möttes av avspärrningsband med NMR:s logotyp på samt en kedja med hänglås som var uppspänd framför dörren. På dörren satt en affisch med budskap om att skydda kärnfamiljen från HBTQI-personer, och våra regnbågsflaggor var nedrivna, säger han.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.