Dagens ETC
Regeringen och Sverigedemokraterna vill kunna sätta 13-åringar i fängelse. Därmed lägger de sig under inte bara snittet i Europa, de vill dessutom gå hårdare fram mot barn än vad repressiva regimer som Ryssland och Belarus gör.
De gör en till sak – går emot all seriös forskning i frågan.
– Om mer straff för 15-åringar inte visat sig fungera, varför skulle det visa sig effektivt för 13- och 14-åringar, säger kriminologen Henrik Tham.
        Text
Vill du fortsätta?
          Bli prenumerant på Dagens ETC!
          Om du redan är det
          
            loggar du in här
          .
        
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
 
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
        Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
  Elisabeth Thand Ringqvist föreslås till ny C-ledare
  L-källor: ”Simona riskerar att starta ett föräldrauppror”
  23 fall av kränkningar på Lundsberg – på kort tid
  Polisen ska få skapa fiktiv barnporr – genom AI
  L-källor: Vinstförbudet i skolan kan röstas ned på landsmötet