Hoppa till innehållet

Politik

Raseri mot historiska omröstningen: ”M har valt att rösta med de högerextrema”

EU-toppkandidaten Karin Karlsbro (L).

EU-toppkandidaten Karin Karlsbro (L).

Bild: Claudio Bresciani/TT

Dagens ETC

Med stöd av ytter- och extremhögern har huvudförhandlaren Jörgen Warborn (M) och EPP-gruppen fått igenom sitt förslag till ett stort avregleringspaket. Nu reagerar oppositionen starkt.

– Att luta sig mot den yttersta högern är att leka med elden, säger Karin Karlsbro (L) till Dagens ETC.

På andra sidan Europaparlamentet gläds ytterhögern.

– En ny majoritet har segrat. Detta är bara början, skriver den högerextrema gruppen Patrioter för Europa.

Kommentera

På torsdagen röstade Europaparlamentet igenom det första så kallade omnibuspaketet. Lagförslaget, som den svenska moderaten Jörgen Warborn förhandlat fram, syftar bland annat till att minska kraven på företagens hållbarhetsrapportering. 

Lagförslaget röstades igenom med en majoritet bestående av Moderaternas EPP-grupp och flera grupper på den yttersta högerkanten. Det är första gången som denna allians har samarbetat i Europaparlamentet.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela vintern

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.