Dagens ETC
De två präster i Ale kommun som i våras mottog en skriftlig varning av domkapitlet efter att de druckit öl och lyssnat på rockmusik utanför församlingshemmet frias nu av Göteborgs stift.
– Det är klart det är en lättnad, men samtidigt är jag kritisk till att det här har kunnat ske, säger prästen Mika Auvinen till Dagens ETC.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela våren
Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Sängbundna Maria kan bli utan försörjningsstöd när Tidö stramar åt
Diplomat åtalas – åklagare nekar koppling till Joakim Medins frisläppande
SD-politiker kallade RFSL pedofiler – nu välkomnas han till pride
C-topp rasar mot att Ayla utvisas till Iran: ”Finns ingen paus”
Forskare om Kvartals SVT-granskning: ”De har ingenting”