Hoppa till innehållet

ETC Örebro

Proffsdansen i Örebro ska stärkas

Föreställningen ”Move like you have a purpose” ingår i en serie av verk som utforskar rörelsens logik.
Föreställningen ”Move like you have a purpose” ingår i en serie av verk som utforskar rörelsens logik. Bild: Bild: Tomi Paasonen

ETC Örebro

"Många av oss vill inget hellre än att komma tillbaka till Örebro och arbeta här. Tyvärr så uppmuntras inte det, så vi måste jobba i andra städer. Vem som helst måste ju förstå att det är en dålig investering?"

Villkoren för dansare i Örebro är tuffa. Och dansen är eftersatt i relation till andra kulturformer. Därför ska nu kommunen och regionen utreda hur den professionella dansen i Örebro ska stärkas. 

Ellinor Ljungkvist är Noradottern som har dansat på scener runt om i Europa och Ryssland. Med två professionella dansutbildningar från Salzburg och Berlin i ryggen, har hon utvecklats till frilansande solist inom nutida dans och performance. Nu är hon tillbaka i Örebro för att under våren arbeta med projektet ”Illogical art” där hon ska komponera dans på ett så ologiskt sätt som möjligt.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på ETC Örebro!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln