Hoppa till innehållet

USA

”Helt klart är att vi inte kan lita på USA”

Till innehåll

Dagens ETC

Det nykoloniala, auktoritära USA innebär slutet för det Nato som Sverige anslöt till för bara ett år sedan. Men hur ska vi i så fall navigera nu?

Linus Hagström, professor i statsvetenskap, vill se ett svenskt närmande till europeiska länder med kärnvapen – och tycker Vita huset är ett större hot än Kreml.

Kommentera

Donald Trumps återkomst till presidentmakten har lett till en kollaps av världsordningen så som vi känt den sedan 1945. USA står inte ens på pappret längre upp för att små länder har rätt till politisk frihet. Vita huset har gjort ett spårbyte till en prorysk linje och demokratiska värderingar kastas i sophinken.

Linus Hagström är professor i statsvetenskap vid Försvarshögskolan och var redaktör för antologin ”Är Sverige säkert nu?” som kom i höstas, där 21 forskare skrivit om det svenska Natointrädet. Man resonerar bland annat om hur många svenska Natoförespråkare anspelade på känslan av att ”komma hem” i och med att det svenska medlemskapet blev klart i mars 2024.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.