Den misstänkte skytten syns i polisens kamera.
Bild: PolisenDagens ETC
Klockan 04:18 den 28 februari 2025 kontrollerade polisen en efterlyst tonåring i Stockholm city. I systemen såg man att han fått avslag på asylansökan.
Men gränspolisen beslöt att släppa honom. Nu åtalas han för att tre dagar senare ha mördat 16-årige Rio Berg Aygün, ett dåd som polisen inte hittat motivet till.
– De såg ut som tolvåringar, säger 17-åringen och erkänner mordet i förhör.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Jimmie Åkesson dragplåster på konferens om antisemitism i Israel
Migrationsverket river avvisningsbeslut mot tyska demonstranten
Tiktok inför strängare åldersgränser
Timbuktu: Europa har ett självskadebeteende
Elva kända svenskar om skilsmässan mellan USA och Europa