Dagens ETC
Den brutala våldtäkten hade inslag av våld och ägde rum i kvinnans hem. Kvinnan som utsattes var rädd för att anmäla – eftersom förövaren jobbar som polis.
Nu döms mannen i Attunda tingsrätt till tre och ett halvt års fängelse. Om domen vinner laga kraft förlorar han även jobbet som polis.
Han är sedan tidigare dömd för tjänstefel i en uppmärksammad härva.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Relaterade artiklar
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Konflikten mellan rallyt och samebyarna växer
Hård kritik från de rödgröna om elpriserna: ”katastrofalt agerande”
M-ledaren i Haninge: ”Socialdemokraterna har diktatur som slutmål”
Jonatan Unge vittnar mot SD:s favorit ”nazistpysslingen”
Nya larmen från Weminds psykiatri: Alla sjuksköterskor var borta