Hoppa till innehållet

Skola

Pojke med adhd nekades plats på privat skola

”Om man avvisar någon till följd av de här fyra bokstäverna (adhd), då behandlas man som en viss ”sort”, säger Anki Sandberg, ordförande på Attention
”Om man avvisar någon till följd av de här fyra bokstäverna (adhd), då behandlas man som en viss ”sort”, säger Anki Sandberg, ordförande på Attention Bild: Bild: Freeimages

Dagens ETC

En 12-årig pojke med adhd nekades skolplats på en privatägd skola. När mamman skickade en fejkad ansökan för ett barn utan diagnos fanns det plötsligt plats. – Vi har fått fightas för vår son ända sedan han gick på dagis, säger mamman till Dagens ETC.

Läs också: Vanligt att barn med diagnos diskrimineras

Den 12-årige pojken Johan med adhd-diagnos nekades plats på den privatdrivna Vikskolan i Upplands Väsby. Men hans mamma Linda fattade misstanke och skickade därför ett fejkat mejl till skolan, i vilket hon utgav sig för att vara nyinflyttad i kommunen och sökte skolplats till sin 12-åriga dotter Linnea. Plötsligt fanns det lediga platser i klassen som nyss beskrevs som fullbesatt. Mamma Linda är ordentligt upprörd över diskrimineringen och har anmält Vikskolan till Skolinspektionen.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln