Hoppa till innehållet

Intervju

Petade V-toppen talar ut: ”De valde att använda rasistisk smutskastning”

Till innehåll

Dagens ETC

Efter grova anklagelser om maktmissbruk petades Malcolm Momodou Jallow på Vänsterpartiets lista till riksdagsvalet.

Nu talar han för första gången ut om vad han själv kallar en odemokratisk process och ett personligt drev som bygger på rasistiska stereotyper.

– Det finns vita individer som ser en afrosvensk man som inte ens är född i det här landet, och som sitter i riksdagen. De är avundsjuka, säger han i en lång intervju med Dagens ETC.

Kommentera

Efter nio år som riksdagsledamot stod Malcolm Momodou Jallow återigen etta på Vänsterpartiet Malmös förslag på lista till valet i september. 

Det är Vänsterns enda mandat i Malmö i dagsläget, även om det finns chans på ett andra mandat i höst. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kr. Ingen bindningstid.

Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.