Hoppa till innehållet

Irak

Irakier i limbo när tvångs­utvisningarna ökar

Till innehåll

Dagens ETC

För 18 år sedan flydde Nahid Mikha kriget och förföljelsen av kristna i Irak. Men efter flera avslag på sina asylansökningar – och mer tid i Migrationsverkets förvar än lagen tillåter – såg han till slut ingen annan utväg än att återvända.

Han är inte ensam om det. Under 2025 tvångsutvisades över 130 personer till Irak. Samtidigt kommer flera vittnesmål om ökad fruktan bland papperslösa som lever kvar i Sverige.

Kommentera

För drygt två månader sedan satte sig Nahid Mikha självmant på ett flyg till Irak. Han var 30 år när han flydde därifrån till Sverige. Det är nu 18 år sedan. 

Hemlandet låg i krig och den kristna minoriteten som han tillhör förföljdes. Men hans utsatthet ansågs av Migrationsverket vara otillräcklig för skyddsbehov och hans ansökan om uppehållstillstånd avslogs.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.