Hoppa till innehållet

Kommentar

Barnen som skjuts har inte sig själva att skylla

Bild: Bild: Dagens ETC, Johan Jeppsson/TT

Dagens ETC

I lördags skottskadades en femåring och en sexåring i Visättra söder om Stockholm. Att barn i utsatta förorter träffas av kulor är i sig inget nytt. Men kanske kan det här på allvar få tyst på argumentet att offren för skjutningarna har sig själva att skylla, skriver Hanna Thåström.

I Östberga i södra Stockholm berättar förskolepersonalen om dagen då de samlade alla barn i boden på gården och satt i mörkret och sjöng sånger, tills de var helt säkra på att skottlossningen som pågick intill hade slutat.  

På en vårdcentral i en annan söderförort berättar kuratorn om alla mammor han möter som inte ensamma kan hantera ångesten över att inte kunna skydda sina barn från våldet. I Aftonbladet berättade Susanne, mamma till tolvåriga Adriana som sköts till döds vid en bensinmack i Hallunda förra sommaren, om hur hon drömmer om att Adrianalagar ska få dotterns död att kännas något lite mindre meningslös. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln