Hoppa till innehållet

Sekretess

Nu slopas sekretessen mellan myndigheter – för att stoppa bidragsfusk

Justitieminister Gunnar Strömmer (M), äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje  (M) och socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) under en pressbriefing.

Justitieminister Gunnar Strömmer (M), äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) och socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) under en pressbriefing.

Bild: Anders Wiklund/TT

Dagens ETC

Från och med nu kan myndigheter dela information mellan sig. Lagändringen är ett steg i arbetet mot den organiserade brottsligheten.

Men den möter också kritik från flera håll. Monica Engström från Akademikerförbundet SSR tror att den kommer att leda till en försämring för socialtjänsten.

– Det finns ingen förståelse för socialt arbete. Jag tycker att det är allvarligt.

Kommentera

Med start igår, den 1 december, rivs sekretessen. Alla myndigheter har numera möjlighet att dela information mellan varandra – och blir skyldiga att göra det vid en förfrågan från en annan myndighet. 

Vill polisen ha uppgifter från socialtjänsten om en misstänkt person, blir myndigheten skyldig att dela uppgifterna. Och vice versa. Sekretess rörande hälso- och sjukvård kommer fortsatt att gälla. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela hösten

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.