Hoppa till innehållet

SJ

Nu ska Konsumentverket granska SJ

Bild: Janerik Henriksson/TT

Dagens ETC

Klagomål från tågresenärer gör att Konsumentverket nu ska granska SJ, rapporterar Ekot.

Kommentera

Tågbolag ska vid behov erbjuda måltider och hotell när tågen är mer än en timme sena, men det uteblir enligt ett flertal anmälningar som Konsumentverket fått in av personer som åkt med SJ. Efter klagomålen inleder myndigheten nu en granskning av SJ, rapporterar Ekot.

– Vi agerar ju om vi ser att det finns medierapportering eller anmälningar som visar på problem som behöver hanteras, säger Maja Lindstrand, jurist på Konsumentverket.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela sommaren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.