Hoppa till innehållet

Intervju

Teresa Carvalho: ”Ett samarbete mellan S och M är nödvändigt”

Till innehåll

Dagens ETC

Socialdemokraternas nya rättspolitiska talesperson Teresa Carvalho vill ha hårdare tag och ett gemensamt omtag när det gäller kampen mot den organiserade brottsligheten.

– Jag tror att ett samarbete mellan Socialdemokraterna och Moderaterna är nödvändigt. Vi befinner oss i en nationell kris när det gäller gängbrottsligheten. Som de två största partierna har vi ett ansvar mot Sverige.

Kommentera

Att samhället måste ta i hårdare mot kriminalitet och gängen menar Teresa Carvalho är uppenbart.

– Det är nödvändigt med en mer repressiv stat nu när vi befinner oss i en situation när vanligt folk är rädda för att gå till jobbet och när barn skickas ut på morduppdrag.

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 24 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs ända till i sommar

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa ända till sommaren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.