Nato
Nato, ny industri och Lottakåren – så märks militariseringen i Trollhättan

Lottorna Eva Brissman och Mari Andréasson hälsar välkomna till deras nya lokaler i nykterhetsförbundets hus i Trollhättan.
Bild: Rasmus CanbäckDagens ETC
Från nedrustning till Nato på rekordtid. Sverige har kastats in i en ny säkerhetspolitisk verklighet – och i Trollhättan märks skiftet tydligt. Här växer försvarsindustrin, det civila försvaret förstärks och en stad med röd tradition möter en militariserad framtid.
Dagens ETC besöker en stad som undrar om Nato-inträdet trots allt gick för fort.

Text och bild
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 29 000 andra – registrera ett konto på etc.se. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela hösten
Vill du läsa hela hösten till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara upp till 1 109 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Text och bild
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig

M kampanjar med Engelska skolan – trots mörkandet av pedofilskandalen

Klubbat: L stänger dörren för SD-regering

S om borttvingade M-politikern: ”Kristersson måste gå till botten”

Gängkopplad nämndeman tvingas från Moderaterna – skulle driva HVB-hem

Svenska freds om Jas-plan i kärnvapenövning: ”Dödsstöten”
