Jurgita Ravaityte Kristoffersson tror att fler än 87 flickor i Västerås har könsstympats, eftersom bara de i vissa årskurser fått frågan, och dessutom bara i de kommunala skolorna.
Bild: Sanna FolgeröDagens ETC
Minst 87 flickor i Västerås har utsatts för könsstympning. Det framgår i en kartläggning som har gjorts i kommunens skolor. Men flickorna har inte utsatts i Sverige – utan innan de kom hit.
Text
Vill du fortsätta?
Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det
loggar du in här
.
JUST NU: Prova en vecka utan kostnad
Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.
POPULÄRT VAL: Läs hela vintern
Vill du läsa hela vintern till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.
Betala per år
Du kan spara över till 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.
Text
Ämnen i artikeln
Kommentarer
Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.
Detta kanske också intresserar dig
Nej från S – förslag om att stoppa tonårsutvisningar röstas ner
Payam Moula: ”Det är SD som låter som vänstern alltid har låtit”
Här fnyser Gunnar Strömmer åt frågorna om Palantir: ”Konspirationsteorier”
Oron inför lagförslaget: ”Slår hål på hela välfärdsmodellen”
Varningen: EU är på väg att härma Ice