Hoppa till innehållet

Politik

Myteriet växer inom Liberalerna – minst 19 partitoppar rasar mot SD-kramen

Bild: Anders Wiklund/TT (montage)

Dagens ETC

Besvikelsen och upprördheten kokar inom Liberalerna efter fredagens chockartade beslut i partistyrelsen om att riva den röda linjen mot SD.

Och det är långtifrån bara gräsrötter och lokala företrädare som är öppet kritiska.

Dagens ETC har hittat minst 19 ledande företrädare som hotar hoppa av partiet eller rösta emot partiledaren Simona Mohamssons linje på söndag kväll.

Kommentera

Sedan fredagens ödesmöte med Liberalernas partistyrelse i Sollentuna har en hel drös med tunga liberala företrädare hotat med att de kommer lämna partiet, inte kampanja i valrörelsen alternativt att endast bedriva kampanj på lokal eller regional nivå, men ”slänga alla flygblad med Simona i papperskorgen”, som en L-källa sagt till Dagens ETC

Inför det extrainsatta landsmötet på söndag kväll klockan 17 ska de 183 ombuden rösta om en enda fråga, Simona Mohamssons fortsatta förtroende som partiledare. 

Vill du fortsätta?

Bli prenumerant på Dagens ETC!
Om du redan är det loggar du in här .

JUST NU: Prova en vecka utan kostnad

Från

Gör som över 30 000 andra – prenumerera på Sveriges snabbast växande dagstidning. Ingen bindningstid – avsluta när du vill.

POPULÄRT VAL: Läs hela våren

Från
99 kr för 3 mån
Beställ här

Vill du läsa hela våren till superpris? Prova 3 månader för 99 kronor. Ingen bindningstid.


Betala per år

Från

Du kan spara över 1 000 kr med en årsprenumeration på Dagens ETC.

Detta ingår:

  • Tidning varje dag i veckan
  • Läs den digitalt när och var du vill
  • Läs låsta artiklar på ETC.se
  • Tillgång till arkivet på sajt och i app
  • Garanterat inga fossila annonser

Relaterade artiklar

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Den här konversationen modereras enligt ETC:s communityregler. Läs reglerna innan du deltar i diskussionen. Tänk på att hålla god ton och visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Olämpliga inlägg kommer att tas bort och ETC förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.